KAHVE MOLASI

LIGHT DEYİNCE AKLIMIZA NE GELİYOR

Light deyince aklımıza ne geliyor!
Nedir bu light meselesi!
Bir besinden yağı alırsanız tadı kötü olur yavan bi şey olur yani besinin lezzeti kaybolur gıda endüstrisi bunu biliyordu. Light yazmak için çıkardıkları şeyin yerine tadını daha lezzetli ve yenilebilir yapacak bişeyle değiştirmeleri gerekiyordu. Peki ne yaptılar! Şekerin içine daldırdılar. Böylece günlük şeker tüketimi ikiye katlandı.
Fazla şeker karaciğer için toksindir. Bir şeker türü olan fruktoz sadece karaciğerde işlenebilir. Karaciğer maksimuma ulaştığında pankreas yardımına koşar ve fazla miktarda insülin denilen hormonu salgılar.
İnsülin enerji depolama hormonudur ve şekeri depolayabilmek için yağa dönüştürür. Bu insülinin görevidir. Yüksek miktarda insülin beyine doyduğunuzu bildiren sinyalleri engelleyebilir ve beyin çok acıktığını zannediyordur. Çok acıktığın zaman nasıl hissediyorsun ? Koltuktan kalkmak istemezsin. Stresli, tembel, yorgun ve tabiki aç. İşte bu obezite hastalığının tarifidir. Obeziteye bağlı bu davranışlar aşırı yemek, az egzersiz yapmak, oburluk ve tembellik bunlar sebepler degil biyokimyanın bir sonucudur. Bu da elimizdeki light yazılı paketlerden kurtulup ne yediğimizi bilmemiz gerektiğini gösterir.

SOSYAL MEDYA